Your Price:
 Add to Cart
Your Price:
 Add to Cart
Item #
N-964237
Availability
Condition
New
Brand
Product Rating
(0 Ratings) Write a Review
Free Shipping
Free Budget Shipping
How do I qualify for Free Budget Shipping?
1. Add the item(s) that qualifies for FREE Budget Shipping to your order's shopping cart.
4. Ship your item(s) to a valid U.S. address.
5. Then, complete your order. It's that simple!
Some items may be excluded:
Free Budget Shipping is not available for International orders.
General Information
Providing centralized control of your single PC or dozens of servers, this HD rackmount KVM console also gives you easy access to and visibility of your system while it's mounted in a server rack or cabinet. Connected to your servers through a separate KVM switch (sold separately), the LCD console installs into 1U of rack-space, offering a space-efficient solution for complete console control. High-Definition LCD Monitor The 1080p KVM console's monitor is 17.3" and LED back-lit, for low power consumption. It supports high-definition resolutions up to 1920x1080 providing sharper video performance. This HD console also provides more screen space, helping you to run multiple applications on the same screen, increasing your productivity. Clutter-Free Monitoring The rack-mount LCD console slides out from 1U of rack space, enabling you to easily monitor and control a single server or multiple servers when connected through a KVM switch. The rackmount VGA KVM features a handle that makes it easy to slide the console in and out of the server rack, keeping your area organized and clutter-free. Simple Setup This single-port KVM console comes with everything you need to set up: 1 Audio Cable 1 Set of KVM Cables (VGA) 2 Rear Mounting Brackets M5 Cage Nuts and Screws Cost Effective Solution This KVM console provides all the essential controls you'll need to manage your server room at a low cost. The console features a built-in keyboard and a touchpad for intuitive control, as well as a high-definition LCD display. StarTech.com offers a wide selection of KVM consoles to help you access your systems more efficiently without the expense and clutter of extra peripherals. This rackmount KVM console is backed by a 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Technical Information
KVM Switch:No
Number of Computers Supported:1
Daisy Chain:No
Display & Graphics
Screen Size:17.3"
Display Screen Type:LCD
Screen Mode:Full HD
Screen Resolution:1920 x 1080
Aspect Ratio:16:9
Input Devices
Keyboard:Yes
Pointing Device Type:TouchPad
Interfaces/Ports
Proprietary Interface:Yes
Number of Proprietary Ports:1
Power Description
Input Voltage:120 V AC
Input Voltage:230 V AC
Input Voltage Range:100V AC to 240V AC
Power Consumption:13 W
Physical Characteristics
Color Family:Black
Product Color:Black
Product Material:Steel
Rack Height:1U
Height:1.7"
Width:19"
Depth:22.2"
Weight (Approximate):30.30 lb
Miscellaneous
Package Contents:
  • 17" HD Rackmount KVM Console - 1 Port