ASUS TUF Gaming 1000W Gold 80 Plus Fully Modular Power Supply TUFGAMING1000G
Your Price:
 Add to Cart
Your Price:
 Add to Cart
Item #
N-944903
Category
Availability
Condition
New
Brand
Product Rating
(0 Ratings) Write a Review
Free Shipping
Free Budget Shipping
How do I qualify for Free Budget Shipping?
1. Add the item(s) that qualifies for FREE Budget Shipping to your order's shopping cart.
4. Ship your item(s) to a valid U.S. address.
5. Then, complete your order. It's that simple!
Some items may be excluded:
Free Budget Shipping is not available for International orders.
General Information
Built For The Long Haul:
The ASUS TUF Gaming 1000W Gold packs military-grade strength, a flagship fan design, and PCB protection for efficient, durable power delivery. The result is a PSU that will reliably fuel your rig for years to come.
TUF Components:
With military-grade components, including capacitors rated for 105°C operation and up to 170,000 hours' lifespan, the ASUS TUF Gaming 1000W Gold empowers you to build in confidence.
Dual Ball Fan Bearings:
Exemplary cooling is provided by a 135mm fan spinning on a dual ball bearing setup that will last up to twice as long as a sleeve bearing design.
Protective PCB Coating:
ATX 3.0 Compatible:
The latest power specification updates have landed. ATX 3.0 ushers in tighter voltage and current regulation guidelines for next-gen hardware - and TUF Gaming 1000W Gold steps ahead of the curve by being fully compliant. A 16-pin PCIe cable ripe for piping up to 600W of power to PCIe Gen 5.0 graphics cards is bundled with the PSU, bringing large-scale capabilities.
Axial-tech Fan Design:
Axial-tech fan design features a smaller fan hub that facilitates longer blades and a barrier ring that increases downward air pressure. For TUF Gaming series PSUs, we've scaled that design to 135mm so it keeps things cool at low RPMs while producing less noise.
80 Plus Gold Certification:
The TUF Gaming 1000W Gold Aura Edition features efficient, low-ESR Japanese capacitors to ensure efficient operation - affording it 80 PLUS Gold status. This means it delivers up to 92% efficiency, resulting in less heat, reduced fan noise, and increased reliability.
10-year Warranty:
We're so confident about the reliability of the TUF Gaming 1000W Gold that we back it with a 10-year worldwide warranty.
Fully Modular Etched Cables:
More from the Manufacturer
Technical Information
Specification Compliance:ATX 3.0
Specification Compliance:ATX12V
Efficiency:92%
Number of Fans:2
Modular:Yes
Power Description
Output Voltage:3.3 V DC
Output Voltage:5 V DC
Output Voltage:12 V DC
Output Voltage:-12 V DC
Output Voltage:5 V
Output Voltage Detail:3.3 V DC @ 25 A
Output Voltage Detail:5 V DC @ 25 A
Output Voltage Detail:12 V DC @ 83.3 A
Output Voltage Detail:-12 V DC @ 0.8 A
Output Voltage Detail:5 V @ 3 A
Output Current:25 A
Output Current:83.30 A
Output Current:800 mA
Output Current:3 A
Physical Characteristics
Height:5.9"
Width:5.9"
Depth:3.4"