HON Huddle Flip-Top Base for 30" Deep Table Tops Black HMBFLIP30LCP
Your Price:
 Add to Cart
Your Price:
 Add to Cart
Item #
N-910955
Availability
Condition
New
Brand
HON
Product Rating
(0 Ratings) Write a Review
Free Shipping
Free Budget Shipping
How do I qualify for Free Budget Shipping?
1. Add the item(s) that qualifies for FREE Budget Shipping to your order's shopping cart.
4. Ship your item(s) to a valid U.S. address.
5. Then, complete your order. It's that simple!
Some items may be excluded:
Free Budget Shipping is not available for International orders.
HON® Huddle Series Flip-Top Table Base
Lightweight yet durable aluminum construction. Tables nest easily for space-efficient storage. Advanced hinge mechanism allows the tabletop to fold down safely and softly. Modesty panels drop down and out of the way when tables are nested. Four casters (two locking) for quick and easy mobility. For 30" Deep Tops. Color Family: Black; Base Color: Black; Overall Width: 51.63"; Overall Depth: 23.5".
  • Global Product Type: Communal-Work & Training Table Bases/Legs
  • Color Family: Black
  • Base Color: Black
  • Overall Width: 51.63"
  • Overall Depth: 23.5"
  • Height (Max): 28.38"
  • Base/Leg Material: Aluminum; Steel
  • Base Type: Flip-Top
  • Caster/Glide/Wheel: Casters
  • For Use With: HON® Huddle™ Series 30" Deep Table Tops
  • Pre-Consumer Recycled Content Percent: 12%
  • Post-Consumer Recycled Content Percent: 28%
  • Total Recycled Content Percent: 40%
  • Disclaimer Statement: Top and Base sold and shipped separately—ORDER BOTH.
  • Special Features: For 30" Deep Tops