Transcend JetRAM 8GB DDR4 SDRAM Memory Module JM2666HSB8G
Your Price:
 Add to Cart
Your Price:
IMPORTANT: This is a SPECIAL ORDER item and may take additional shipping time.
 Add to Cart
Item #
N-821725
Category
Availability
Special Order Items are shipped from the manufacturer and take 5-15 business days
Condition
New
Brand
Product Rating
(0 Ratings) Write a Review
Free Shipping
Free Budget Shipping
How do I qualify for Free Budget Shipping?
1. Add the item(s) that qualifies for FREE Budget Shipping to your order's shopping cart.
4. Ship your item(s) to a valid U.S. address.
5. Then, complete your order. It's that simple!
Some items may be excluded:
Free Budget Shipping is not available for International orders.
General Information
Transcend's JetRam memory modules are manufactured with true ETT grade, brand-name DRAM chips that have passed Transcend's strict screening process and rigorous environmental testing. The modules provide excellent compatibility and fully-tested reliability, which is ideal for PC upgrade at an attractive price. Each memory module is rated at 2666MHz to greatly increase data transmission efficiency by higher bandwidth of up to 21GB/s. Operated at a nominal voltage of just 1.2V, Transcend's DDR4 SO-DIMM JetRam memory ensures that both operating temperature and electrical load on the memory controller can be reduced in order to save up to 40% of energy compared to standard DDR3 modules offering 1.5V.
Technical Information
Memory Size:8 GB
Memory Technology:DDR4 SDRAM
Memory Voltage:1.20 V
Memory Speed:2666 MHz