The SMART1200LCD SmartPro LCD 120V, 1200VA/700W Line-Interactive Uninterruptible Power Supply provides battery backup and AC power protection against blackouts, brownouts, power surges and line noise that can damage electronics or destroy data. Ideal for backing up your desktop computer or audio/visual components, this line-interactive UPS switches to battery backup mode in milliseconds to keep your connected equipment running long enough to save files and shut down safely with no data loss. Eight NEMA 5-15R outlets protect against surges, as well as provide up to 14.3 minutes of UPS battery support at half load (350W) and 4.0 minutes of support at full load (700W). Automatic voltage regulation (AVR) corrects severe undervoltages as low as 75V and overvoltages as high as 147V without using any battery power. EMI/RFI noise filtering improves your equipment's performance and prevents damage. A 870-joule surge suppression rating protects your equipment from harmful power surges. NEMA 5-15P plug with 6-ft. (1.83 m) cord connects to any NEMA 5-15R socket. Large rotatable LCD screen shows real-time input voltage, overload, AVR and battery statuses at a glance. Alarm sounds to indicate power loss or low battery. With Tripp Lite's free PowerAlert software (available via free web download), the SMART1200LCD enables safe unattended system shutdown and file saves in case of a prolonged power failure. Reliable Battery Backup
More from the Manufacturer |
| Plug/Connector Type: | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type: | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail: | 8 x NEMA 5-15R |
| Dataline Protection: | RJ-45 |
| Cord Length: | 6 ft |
| Transfer Time: | 4 ms |
| Load Capacity (VA): | 1200 VA |
| Load Capacity (Watt): | 700 W |
| Input Voltage: | 110 V AC |
| Output Voltage: | 120 V AC |
| Waveform Type: | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Surge Energy Rating: | 870 J |
| Circuit Breaker: | Yes |
| Status Indicators: | Front panel LCD screen with blue backlight offers:
| Serial Port: | Yes |
| USB: | Yes |
| Backup/Run Time (Full Load): | 4 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load): | 14.30 Minute |
| Battery Life: | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time: | 8 Hour |
| Maximum Operating Temperature: | 122°F (50°C) |
| Thermal Dissipation: | 71.42 W |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Height: | 17.3" |
| Width: | 3.5" |
| Depth: | 10.5" |
| Rack Height: | 2U |
| Form Factor: | Tower |
| Weight (Approximate): | 25.13 lb |
| Certifications & Standards: |
| Package Contents: |
| Additional Information: |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Limited Warranty: | 3 Year |
Product images may differ from actual product appearance.
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
Special Order Item
Once the order has been sent to the manufacturer it can no longer be canceled.
If payment is made via credit card it will be charged before the order is sent to the manufacturer.
You must contact the manufacturer directly regarding returns and defective items.
- UPC: 037332126122
- Mfr's Part #: SMART1200LCD
More from the Manufacturer |
| Cord Length: | 6 ft |
| Transfer Time: | 4 ms |
| Input Voltage: | 110 V AC |
| Output Voltage: | 120 V AC |
| Circuit Breaker: | Yes |
| Serial Port: | Yes |
| USB: | Yes |
| Battery Life: | 6 Year |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Height: | 17.3" |
| Width: | 3.5" |
| Depth: | 10.5" |