The CyberPower PDU20BHVIEC8R, an 8-outlet (rear) rackmount basic power distribution unit (PDU), provides 208V/230V 20A output. It distributes power to 8 IEC-320 C13 receptacles from a single IEC-320 C20 plug with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, the PDU20BHVIEC8R has a rugged, industrial-grade metal housing and a 10-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray, and is ETL/RoHS certified. A limited lifetime warranty covers defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions. |
| PDU Type: | Basic |
| Plug/Connector Type: | IEC 60320 C20 |
| Receptacle Type: | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail: | 8 x IEC 60320 C13 |
| Protection Type: | Overload Protection |
| Input Voltage: | 230 V AC |
| Input Voltage Range: | 200 V AC - 230 V AC |
| Output Voltage: | 200 V AC |
| Output Voltage: | 208 V AC |
| Output Voltage: | 230 V AC |
| Mounting Orientation: | Vertical |
| Mount Type: | Rack-mountable |
| Rack Height: | 1U |
| Height: | 1.8" |
| Width: | 17.5" |
| Length: | 1.5" |