CHROMEBOOK PLUS ASUS CHROMEBOOK PLUS/SILVER/14.0 WQXGA(WQ) NON-TOUCH/CORE ULTRA
Your Price:
 Add to Cart
alt
IMPORTANT: This is a SPECIAL ORDER item and may take additional shipping time.
 Add to Cart
Item #
N-1093729
Category
Availability
Special Order Items are shipped from the manufacturer and take 5-15 business days
Condition
New
Brand
Product Rating
(0 Ratings) Write a Review
Free Shipping
Free Budget Shipping
How do I qualify for Free Budget Shipping?
1. Add the item(s) that qualifies for FREE Budget Shipping to your order's shopping cart.
4. Ship your item(s) to a valid U.S. address.
5. Then, complete your order. It's that simple!
Some items may be excluded:
Free Budget Shipping is not available for International orders.
Technical Information
AI-powered:Yes
Processor
Processor Manufacturer:Intel
Processor Type:Core Ultra 7
Processor Model:155U
Processor Series:Series 1
Processor Core:Dodeca-core (12 Core)
Processor Threads:14
Processor Speed:1.70 GHz
Maximum Turbo Speed:4.80 GHz
NPU Manufacturer:Intel
NPU Name:AI Boost
Chipset
Chipset Manufacturer:Intel
Memory
Standard Memory:32 GB
System Memory Speed:6400 MHz
System Memory Form Factor:On-board
On-board Memory:32 GB
On-board Memory Technology:LPDDR5X
Storage
Drive Type:SSD
Total Solid State Drive Capacity:512 GB
SSD Form Factor:M.2
Display & Graphics
Screen Size:14"
Display Screen Technology:NanoEdge
Standard Refresh Rate:144 Hz
Screen Mode:WQXGA
Screen Resolution:2560 x 1600
Brightness:500 Nit
Color Gamut:100% DCI-P3
Touchscreen:No
Graphics Controller Manufacturer:Intel
Graphics Memory Technology:LPDDR5X
Graphics Memory Accessibility:Shared
Network & Communication
Wireless LAN:Yes
Wireless LAN Standard:IEEE 802.11ax
Wi-Fi Generation:Wi-Fi 6E
Bluetooth:Yes
Built-in Devices
Camera Privacy Shutter:Yes
Front Camera/Webcam:Yes
Front Camera/Webcam Resolution:8 Megapixel
Finger Print Reader:Yes
Interfaces/Ports
HDMI:Yes
Total Number of USB Ports:2
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports:2
Number of Thunderbolt 4 Ports:2
Operating System
Operating System Platform:ChromeOS
Operating System:ChromeOS
Input Devices
Keyboard Backlight:Yes
Battery Information
Number of Cells:3-cell
Power Description
AC Adapter Frequency:50 Hz
AC Adapter Frequency:60 Hz
Power Plug Type:Type C
Included Charger Power:45 W
USB Power Delivery Support:Yes
Physical Characteristics
Color Family:Silver
Product Color:Fog Silver
Cover Material:Aluminum
Height:0.67"
Width:12.4"
Depth:8.8"