PHILIPS 24B2U3301 23.8" Monitor LED FHD 1920x1080 4ms 120Hz HDMI
Your Price:
 Add to Cart
 Add to Cart
Item #
N-1063282
Category
Availability
Condition
New
Brand
Product Rating
(0 Ratings) Write a Review
Free Shipping
Free Budget Shipping
How do I qualify for Free Budget Shipping?
1. Add the item(s) that qualifies for FREE Budget Shipping to your order's shopping cart.
4. Ship your item(s) to a valid U.S. address.
5. Then, complete your order. It's that simple!
Some items may be excluded:
Free Budget Shipping is not available for International orders.
General Information
Redefining workflow productivity
  • 3000 series
  • 24 (23.8" / 60.47 cm diag.)
  • 1920 x 1080 (Full HD)
IPS LED wide view technology for image and color accuracy
16:9 Full HD display for crisp detailed images
120Hz refresh rates for ultra-smooth images
For gaming and video performance, you demand display with lag free, ultra-smooth images. This Philips display redraws the screen image up--to 120 times per second, much faster than a standard display. A lower frame rate can make enemies appear to jump from spot to spot on the screen, making them difficult targets to hit. With 120Hz frame rate, you get those critical missing images on the screen which shows enemy movement in ultra-smooth motion so you can easily target them.
SoftBlue Technology: for comfortable viewing
Built-in stereo speakers for multimedia
Less eye fatigue with Flicker-free technology
Eyesafe certified blue light protection and color accuracy
SmartErgoBase enables people-friendly ergonomic adjustments
Technical Information
Number of Screens:1
Screen Size Class:24"
Viewable Screen Size:23.8"
Screen Mode:Full HD
Screen Surface:Anti-glare
Panel Technology:In-plane Switching (IPS) Technology
Response Time:4 ms
Response Time Details:4 ms GTG
Aspect Ratio:16:9
Pixel Pitch:0.27450 mm x 0.27450 mm
Horizontal Viewing Angle:178°
Vertical Viewing Angle:178°
Backlight Technology:WLED
HDCP Supported:Yes
Features:sRGB
Features:SmartContrast
Features:SmartImage
Features:SoftBlue Technology
Features:Flicker-free
Features:LowBlue Mode
Features:Anti-glare
Features:EasyRead Mode
Features:Eyesafe Certified
Features:Separate Sync
Features:Sync on Green
Features:Plug & Play
Features:On-screen Display (OSD)
Features:Kensington Lock
Features:SmartControl
Features:Eco Mode
Features:LED Indicator
Features:PVC Free
Features:BFR Free
Features:Low Blue Light
Features:Eyesafe Certified 2.0
Horizontal Frequency:30 kHz to 140 kHz
Vertical Frequency:48 Hz to 120 Hz
Adjustable Stand:Yes
Stand Adjustments:Swivel
Stand Adjustments:Height
Stand Adjustments:Pivot
Stand Adjustments:Tilt
Bezel Color:Black
Glass Hardness:3H
Active Display Area (H x V):20.75" x 11.67"
Video
Maximum Resolution:1920 x 1080
Standard Refresh Rate:120 Hz
Color Supported:16.7 Million Colors (8-bit)
Native Contrast Ratio:1,500:1
Dynamic Contrast Ratio:50,000,000:1
Brightness:300 Nit
Tearing Prevention Technology:Adaptive Sync
Color Gamut:96% NTSC
Color Gamut:110% sRGB
Pixel Per Inch (PPI):93
Audio
Number of Speakers:2
Speakers:Yes
Interfaces/Ports
Network (RJ-45):Yes
HDMI:Yes
HDMI Version:1.4
USB:Yes
DisplayPort:Yes
USB Type-C:Yes
Number of HDMI Inputs:1
Total Number of HDMI Ports:1
Number of USB Ports:6
Number of USB Type-C 3.2 Gen 1 Ports:1
Number of DisplayPorts:1
Total Number of USB Type-C Ports:1
USB Type-C (Power Delivery):90 W
Built-in Devices
Built-in Devices:USB Hub
Environmental Conditions
Operating Temperature Range:32°F (0°C) to 104°F (40°C)
Maximum Operating Altitude:12000 ft
Maximum Non-operating Altitude:40000 ft
Power Description
Operating Power Consumption:10.40 W
Standby Power Consumption:300 mW
Off-Mode Power Consumption:300 mW
Energy Efficiency Class:C
Frequency:50 Hz
Frequency:60 Hz
Maximum Power Consumption:13.53 W
Physical Characteristics
VESA Mount Compatible:Yes
VESA Mount Standard:100 x 100
Color Family:Black
Product Color:Textured Black
Stand Color:Black
Height:12.6"
Width:21.3"
Depth:1.9"
Height with Stand:19.65"
Width with Stand:21.34"
Depth with Stand:8.98"